Nowości
W ostatnim czasie ukazały się w naszym wydawnictwie następujące publikacje:
Mòje zvjornjenja – a jú svjat!
Artúr Jablonskji
Zbiór reportaży autorstwa Artura Jabłońskiego. Mòje zvjornjenja to relacje z podróży po nieoczywistych miejscach w Europie, napisane i wydane w języku kaszubskim.
Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów
Janina Grabowska, wydanie zaktualizowane i uzupełnione przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego
Książka opisuje genezę, przebieg i skutki ewakuacji pieszej więźniów KL Stutthof w zimie 1945 roku, która do historiografii i powszechnej pamięci przeszła jako Marsz Śmierci.
Kompleksowe, nowe i rozszerzone opracowanie przygotowane przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego, nawiązuje do zasobu wiedzy zebranego i wydanego pierwotnie w 1992 roku przez Janinę Grabowską, ówczesną dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, która zmarła w 2004 roku. Dla oddania Jej wkładu w badania tematu książka operuje innowacyjną formą prezentacji autorskich treści, zdecydowanie także uwspółcześnia i wzbogaca informacje w oparciu o najnowsze ustalenia źródłowe i kartograficzne. Jej ważnym elementem jest także kwestia wciąż bardzo żywej lokalnej pamięci o wydarzeniach Marszu Śmierci na Kaszubach oraz wykaz wszystkich miejsc, mogił i upamiętnień tego wydarzenia i jego ofiar w terenie.
W monografii wykorzystano wiele nowych, nigdy nie publikowanych relacji ze zbiorów i kolekcji prywatnych, zaprezentowane efekty prac terenowych, załączono dziesiątki nowych ilustracji i zdjęć. Integralną częścią monografii jest 11 nowych, dużych map oraz kilkanaście planów miejscowości, opracowanych we współpracy z Jarosławem Ellwartem, właścicielem Wydawnictwa Region, które też jest wspólnie z Muzeum Stutthof wydawcą książki.
Gałka z szyfrem i inne opowiadania
Konrad Remelski
Konrad Remelski na swe siedemdziesiąte urodziny postanowił sam sobie zrobić prezent. Wydobył z szuflady biurka swoje teksty, zebrał je, poprawił, dał się jeszcze ponieść wodzom fantazji i dopisał szereg innych opowiadań. Na końcu zamieścił – jak sam mówi – „sztuczkę” o emerytach, czyli m.in. o sobie samym. I tak powstała książka, której akcja dzieje się gdzieś niedaleko stąd. Jak podkreśla autor, zbieżność nazwisk, wydarzeń i opisów sytuacji jest całkowicie przypadkowa. Konrad Remelski nie jest człowiekiem skąpym, więc jest gotowy otwarcie podzielić się swym urodzinowym prezentem z każdym, kto chce tę książkę przeczytać.
Opowieść o Franciszku Czapiewskim i jego czasach. Kaszuby Południowe (1894-1983)
Grażyna Poniatowska-Broniek
Autorka o bohaterze swojej książki pisze:
Życie Franciszka to nie była wielka biografia. Nie dokonał wielkich odkryć ani nie był znanym wynalazcą, ale to właśnie tacy ludzie jak Franciszek Czapiewski tworzą stabilny fundament naszego świata. Dopiero na nim jednostki, które znamy, podziwiamy, którym poświęcono tysiące książek i naukowych opracowań, wznoszą mury. Ale czym one by były, choćby najpiękniejsze gdyby nie silny fundament? Tą skromną książką chcę przybliżyć życie jednego z tysięcy budowniczych tego fundamentu, którym tyle zawdzięczamy, a nad życiem których często przechodzimy obojętnie.
Opowieść o Franciszku Czapiewskim i jego czasach. Kaszuby Południowe (1894-1983)
Zapowiedzi
Już wkrótce nakładem Wydawnictwa Region ukażą się następujące pozycje:
Gdańsk ’45. Działania zbrojne oraz Gdańsk ’45. Propaganda
Tomasz Gliniecki
Książka Gdańsk ’45. Działania zbrojne ukazuje walki o Gdańsk na tle ofensywnej operacji wschodniopomorskiej Armii Czerwonej. Wykorzystano wiele niepublikowanych, a często i nieznanych dotąd polskim naukowcom dokumentów obu stron konfliktu. Także osąd zdarzeń przez współczesnych, przy wykorzystaniu nowych, bogatych źródeł i poszerzonej narracji, był jednym z ważniejszych celów prowadzonych badań i powodów przygotowania tej publikacji. Autor próbował zachować w pracy bezstronność badacza historii, ale doskonale zdaje sobie sprawę, że czytelnicy mogą kierować się także przesłankami emocjonalnymi. Ma jednak nadzieję, że w ostateczniej ocenie nie będą one przyćmiewały obszernego katalogu zaprezentowanych tu faktów.
Gdańsk ’45. Propaganda prezentuje propagandowo wykształcony obraz walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem o miasto i port Gdańsk oraz okolice na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej w lutym i marcu 1945 r. Publikacja oparta została na badaniach państwowego systemu indoktrynacyjnego obowiązującego w latach II wojny światowej w Związku Sowieckim, w który wpisywała się wojskowa sfera polityczno-propagandowa. Podstawą do analiz były dokumenty wojskowych służb politycznych 2. Frontu Białoruskiego, rozkazy głównodowodzącego, komunikaty Sowieckiego Biura Informacyjnego, jak też wojenne media – prasa ogólnozwiązkowa i wojskowa, broszury i ulotki, fotografie, radio oraz kroniki filmowe. Autor szczególnie zaprezentował instytucję korespondentów wojennych oraz specyfikę ich prac publikowanych jako doniesienia z frontu, w rzeczywistości nierzadko manipulowanych na potrzeby indoktrynacyjne.
Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście. Tom 2
Katarzyna Kluczwajd
Drugi tom publikacji, w której autorka odkrywa historię toruńskich posesji, architektury i jej przeobrażeń, funkcji – sklepów, warsztatów, wytwórni i fabry(cze)k; witryn, szyldów i reklam. To nie tylko opowieść o architekturze, ale też o ludziach, czyli właścicielach, zarządcach, dzierżawcach, mieszkańcach posesji; architektach, zleceniodawcach i użytkownikach; a także pracownikach i klientach sklepów, warsztatów, wytwórni. Pierwszy tom dostępny w sprzedaży.